Poznáte účinky ostropestreca mariánskeho na naše zdravie? Už naši predkovia poznali jeho liečivú silu a mal dôležité miesto v domácnostiach. Už v Ríme ho používali pri ochoreniach pečene, žlčníka a sleziny. Prečo by ste mali zaradiť pestrec do svojej stravy a čo všetko dokáže s našim telom urobiť?
Ktoré časti sa používajú a aké látky obsahuje
Naši predkovia používali na liečbu len listy a koreň pestreca. V súčasnosti sa používajú všetky nadzemné časti – listy, kvety aj stonka. Najviac telu prospešných látok majú v sebe semená rastliny. Hlavnou liečivou zložkou sú bioflavonoidy, konkrétne silibín, silydianin a silychristin. Tieto látky pomáhajú ochrániť pečeň pred toxickými látkami. Okrem toho obsahujú aj aminokyseliny, bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny a vitamín E.
Účinky ostropestreca
Ako sme už spomenuli, tak bioflavonoidy sa používajú pri liečbe a ochrane pečene, napríklad pri cirhóze alebo stukovatení. Rovnako sú užitočné aj pri toxickom poškodení pečene – otravách ťažkými kovmi, hubami alebo liekmi. Pestrec má účinky aj na trávenie, pomáha pri nadúvaní alebo pálení záhy. Niektoré výskumy potvrdili, že ostropestrec chráni pred poškodením DNA a znižujú činnosť buniek, ktoré vytvárajú nádory.